05 Şubat 2009

9738


İLK ADET 

BEN BÜYÜDÜM MÜ ANNE?

 

Evettt!!

11 yaşındaydım, çocuktum, sokakta oynar babamın gelişini kapıda beklerdim. Neden pencerede beklemiyorsun derdi hep annem ama anlamazdı dışarda olmanın hazını sanki hiç çocuk olmamıştı... Hava yavaş yavaş kararırken belki de komşu fırından çıkmış taze taze misss gibi akşam ekmeğinin kokusunu hissetmek güzeldi, komşu Ahmet amcanın bir kızına bir de bana aldığı düdüklü şekeri alıp çala çala yalamak güzeldi, lisenin bahçesindeki paslı kapıda sallanmak güzeldi.

Güzeldi işte çocukluğum….

 

Birgün babamın gelmesine belki 10 belki 20 dakika vardı. Çünkü Ahmet amca sokak başında görünmüştü. Bu sefer yalama şekerini daha çabuk açasım ve bir an önce yiyesim vardı. Hatta arkadaşım Hülyanınkini de…

 

Annem anlatmıştı çocukluktan genç kızlığa geçmeyi biraz biliyordum bazı şeyleri. Ama bu kadar erken beklemiyordum genç olmayı, belki istemiyordum büyümeyi. Ne yani artık dışarda oynayamayacakmıydım, babamı bekleyemeyecekmiydim dışarda. Annem artık sen büyüdün diyecekti bana biliyordum.Bazı sevdiğim şeylerden uzaklaşmalı mıydım? onu bilmiyordum.

 

İşte o gündü büyümem. Canımın çok şeker istediği gün. Babam gelmişti boynuna sarılmıştım. Yemeğe oturacaktık. Ellerimi yıkamam ve sabunlamam gerekiyordu. Fakat tuvaletten hiç çıkmak istemiyordum evet ben büyümüştüm abla olmuştum ergenliğe girmiştim. Arkadaşım Pınar 10 yaşında büyümüştü. Günde annem söylerken duymuştum. Aslında adet bu yaşlarda olurmuş.

 

Aynaya baktım ne saçım uzamıştı ne boyum nasıl büyümeydi bu anlamamıştım. Anneme söyledim. Onun yaptığı ilk şey beni öpmek oldu. Sağlıklı bir bayan olmak ve çocuk doğurabilmek için bunun olması gerektiğini söyledi. Vücudumda değişikliklerin olacağını hatta daha akıllı olacağımı söyledi.

Aklıma bir soru takılmıştı. Arkadaşım Murat’ta adet görecekmiydi? Anneme sordum. Onların da büyümesinin farklı olduğunu kızların erkeklerden  1-2 yıl önce büyüdüğünü söyledi. Sevinmiştim. Artık Murat arkama kuyruk takamayacaktı ve ben ona kızabilecektim çünkü ben abla olmuştum.

 

Bir gün sonra okula çok heyecanlı gittim, vücüdumda bir kalabalık vardı ama ne yapabilirdim ki!! Arkadaşlarıma söyledim. 3’ü benden önce adet olmuştu ve bana söylememişlerdi. Kızdım onlara. Tenefüste Murat yanıma geldi. Yapma daha dedim. Doğal olarak birşey anlamadı

-neyi dedi.

-kendimden emin bir şekilde kuyruğu dedim takma arkama daha

Kızlar gülmeye başladı Murat birşey anlamadı. Belki ilerde düşününce anlayacak ya da bu yazımı okuyunca  belki de hiç anlamayacak…..

 

Annem bir gün sonra ergenlik çağı adında bir kitap almıştı okumam için. Bu dönemde

kalçaların büyüdüğü, elmas kutunun etrafında ve koltuk altında tüylerin çıktığı yazıyordu. Hormon denilen ve vücudumuzda çok önemli olan bir madde olduğunu bunun sayesinde adet gördüğümüz yazılıydı. Deride yağlanmalar olacaktı  veeeee

sivilceler çıkacaktı. Olamazdıııııı.

 

HIMMMMMM Demek Ayşe de…..

 

Artık istediğim şeye kızabilecektim, istediğim zaman uyuyup istediğimi yiyecektim. Bahanem vardı kitap öyle yazıyordu bu dönemde davranışların değişirmiş, çocuğun üstüne gidilmezmiş bu kitabı annemde okuyordu biliyordum…..

 

Annemde benim adet gördüğüm yaşta adet görmüş. Diğer kızların anneleri de. Fakat bizden 3 yaş büyük Zeynep hala adet görmemişti. onun da annesi geç görmüştü ama. Yine de doktora gitmişler doktor testler yapmış bunun olabileceğini söylemiş rahatlamışlardı. Fakat yine de  bu durumda olan kızların anneleriyle beraber doktora gitmesini söylemiş. Hatta bir sürü hastalık ismi saymıştı Zehra teyze, anneannemde de olan şeker hastalığı, astım, böbrek hastalıkları ve guatr hastalıklarında da adet gecikebiliyormuş demiş doktoru. Anneme sormuştum eee ozaman anneannem adet görmedi mi diye. Annem gülerek bana cevap vermişti. Hayır gördü tabiki. Söyledikleri hastalıklar çocuk yaşta olursa adet gecikebiliyormuş kızım demişti.

Zeynep, sporcu aslında hergün muhakak okuldan sonra spor salonuna gider, bazen bizi de götürür. Doktor çocukluğundan itibaren ağır sporlar yapanlarda, adet gecikmesi görülebileceği, sebebininde vücuttaki yağın az olduğu ve esas bu yağın bizim büyümemizde etkili olduğunu da söylemişti.

Ben basketbola devam edebilirdim korkmuyordum çünkü ben adet görmüştüm. Ablam da ortaokul 1.sınıfta adet olmuştu fakat 2 sene boyunca beklemediği günlerde tekrarlıyordu özellikle beden eğitimi derslerinde. Çok sevdiği bu derste izin almak zorunda kalıyordu bende dalga geçiyordum onunla. Aslında 22-34 günde bir adet olması gerekiyordu. Onunda doktoru ilk adetinden sonraki 1-2 yıl içinde bu şekilde düzensizlik olabileceğini söylemişti. İlk günlerde daha fazla kanama olabileceği giderek azalacağı, kanamalarının  her ay aynı şiddette olmayabileceğini korkmamasını söylemişti. Bir ay fazla, diğer ay daha az olabilirmiş. Eğer adetleri çok uzun sürerse ya da ablamı güçsüz bırakırsa doktora götürecekti annem ama böyle birşey olmadı hiç.

 

Derslerde de artık görmeye başlamıştık bu konuyu. Beynimden gelen uyarılar, yumurtalıklarımdan  östrojen ve progesteron adı verilen hormonların salınmasını sağlarmış ve adetim bu şekilde olurmuş. Vücudumdaki bu değişiklikleri bilmem hoşuma gitmişti. Artık hangi yaşda neler olduğunu biliyordum. Zaten büyümüştüm. Kitaplar okuyor benden küçüklere anlatıyordum. İleride de bunları kızlara anlatmalıydım yani karar verdim doktor olmalıydım.


Yorumlar