Aileye Çocuğun KatılmasıHamilelik öğrendikten sonra kadın erkek arasındaki ilişki değişmeye başlar. Anne adayının karnındaki çocuğa aşırı sevgi duyması dünyanın odak noktası olarak bebeği algılamaya başlayabilir. Hamilelik sürecinde hormonların değişimi baba tarafından hoş karşılanmalı geçici bir süre olduğu kabul edilmelidir.

Hamileliğin ilerlemesi ile birlikte çocuğa zarar verme korkusuyla cinsel birleşmelerde azalmalar ya da isteksizlik olabilir. Hekiminizin aksi bir söylemi olmadığı sürece cinsel ilişkinin çocuğa zararlı bir yanı yoktur.

Çocuk doğduktan sonra anne kısa süreli “lohusalık depresyonu” geçirmesi olası bir durumdur. Çocuğun doğumu ile birlikte uykusuz geçen geceler, çocuğun bakımı yeni anne baba olma heyecanı ile birlikte eşler birbirini ihmal etmeye başlayabilir.

Lohusalık dönemi anne için zorlu bir süreçtir. Ağlama nöbetlerinin, kendini yalnız hissetme duygusunun sık yaşandığı gözlemlenmektedir.

Baba çocuk bakımında yardımcı olması annenin yükünü paylaşması bu sürecin daha kolay atlatılmasına yardımcı olacaktır.

Babanın yardımıyla ve büyüklerin desteğiyle lohusalık depresyonu rahat atlatılabilir bir süreçtir. Ancak yıllarca süren ve majör depresyona dönüşen lohusalık depresyonu da olasılıklar arasındadır. Bu konuya dikkat edilmeli gerekirse uzmandan yardım alınmalıdır.

Bebeğin doğumuyla eşlerin birçoğu yataklarını ayırırlar. Anne bebeğin yanına taşınır ya da baba başka bir odaya taşınır.

Bunun gerek anne gerekse baba tarafından sunulan haklı gerekçeleri vardır. Bebeğin sık uyanması, annenin bebeği kontrol altında tutması, babanın sabah işe dinlenip gitme zorunluluğu gibi.

Bebeğin uyku sürecinin uzamaya başladığı süre içinde annenin veya babanın kendi odalarına bebeğin ayrı bir odada yatmasında hem bebeğin gelişimine hem de eş olma sürecine faydaları vardır. Bu süreç bebeğin doğumundan sonra yaklaşık 6 ay gibi bir zamanı alabilir.

Annenin eş’ e dönmesi babanın kendini dışlanmış yalnız hissetmelerini azaltacak ve karı koca olarak hem fiziksel hem ruhsal olarak birbirlerine yaklaşmasına neden olacaktır.

Anne de olduğu gibi baba içinde bebeğin katılması yeni bir süreç olduğu için her birey kendine göre sorunlar yaşamaktadır.

Bebeğin bakım sürecine baba da katıldığında aile olarak geçirecekleri zaman fazla olacağı için aralarındaki bağ güçlenecektir. Anne çocuğun altını değiştirirken  baba mamasını hazırlayabilir.  Babanın beceremediği konularda eleştirici yaklaşmayıp yönlendirici olunmalı ve zaman tanınmalıdır.

Çocuğun doğumuyla birlikte mutsuzluğun artış yaptığı yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Mutsuzluk tartışmalarıda beraberinde getirir. Tartışırken sakin kalmaya dikkat edilmelidir. Yıkıcı cümleler yerine daha yumuşak cümleler kullanılmalıdır. Bu süreçte gergin geçireceğiniz zamandan çok sükunete ihtiyacınız olacağını unutmayınız.

Beklentileriniz hakkında konuşarak ortak noktalar bulunmaya çalışılmalı konuşmalar açık ve anlaşılır olursa anlaşılmalar ve uygulamalarda o kadar kolay olabilir.

Özel günleri veya baş başa geçirilecek zamanı artırarak sorunların üstesinden gelmeli daha kolay olacaktır.

Eşlerin en çok tartıştığı konuların bir tanesi de çocuğun bakımı ve eğitim sürecidir. Bazen baba anneyi bu konuda bazen de anne babayı suçlayıcı pozisyona girebiliyor. Her iki bireyinde çocukla olan hayalleri farklı olduğu için kendi istek ve arzularını çocuklar üzerinde oluşturmaya çalışırlar ve içinden çıkılmaz bir tartışmayı başlatmış olabilirler bu durumda çocukla ilgili hayallerinizi yetiştirme tarzınızı birbirinizle konuşarak ortak noktayı oluşturmaya çalışmalısınız.

Her doğum aile için yeni bir heyecan yeni bir maceradır. Ama bu heyecanı biz yönetirsek istediğimiz noktaya heyecan bizi yönetirse hezeyana dönüşebilir.


Yorumlar