Çocuğum Ders Çalışmıyor!                                                      

                                                    ÇOCUĞUM DERS ÇALIŞMIYOR

      Ebeveynlerin en büyük problemlerinden biridir bu. Çocuğum ders çalışmıyor. Peki neden? Ne yapmak, çocuğa nasıl yaklaşmak lazım? Bu sorunun altında yatan nedenler nelerdir?

      “Dershaneye gönderiyorum, özel hoca tuttuk bir dediğini iki etmiyoruz.” dediğinizi duyar gibiyim. Peki bunlar yeterli ve doğru yaklaşımlar mı?

       Bir çocuğu her yönüyle düzgün yetiştirmek ailenin en önemli görevidir. Çocuk yetiştirmenin en önemli basamaklarından biride çocuğa; yaşına, zekasına ve gelişimine uygun sorumluluklar vermektir. Eğer çocuğa gelişme çağında ve sonrasında hiçbir sorumluluk ve görev verilmediyse, bu çocuk sorumluluk almayı, bir işi sahiplenmeyi ve bir şeyler başarmayı öğrenememiş demektir. Bu da yetişkin hayatına, yapması gerekenleri yapmayan sorumluluk duygusu oluşmamış bir birey olarak yansır. Doğal olarak da bu çocuk okul hayatında ders çalışmayı kendi sorumluluğu olarak göremez ve ders çalışmaz. Bu nedenle, küçük yaşlardan itibaren, sorumluluk duygusunun gelişmesini sağlamak amacıyla çocuğa yapabileceği seviyede bazı görevler verilmesi çok önemlidir.

       Çocuğa bir şeyleri yapması için sürekli uyarıda bulunmak önemli bir eğitim hatasıdır. Bir şeyleri yapmak için sürekli uyarı alan çocuk ( örn: dişlerini fırçala, yatağını topla.. vb. ) ders çalışmak için de uyarıya ihtiyaç duyar. Uyarı almadan hiç bir şey yapamaz ve bu durum da kişiliğine ve gelecekteki yaşantısına olumsuz olarak yansır.

        Çocuğun sorumluluk sahibi olması ailenin eğitimiyle gelişen önemli ve gerekli bir süreçtir. Eğer çocuk ders çalışmayı kendi işi gibi görmez ve sorumluluğunu üstüne almazsa, ders çalışmaz. Bu nedenle, çocuğa ders çalışmanın başkası için değil kendi için olduğu mesajının verilmesi çok önemlidir. Yani çocuk sizi mutlu etmek için değil, bir amaca ulaşmak ( kendi amacına) için çalışmalı. Gelecekte yapmak istediği işi belirleyip önüne bir hedef koymak bu aşamada çok önemli ve faydalı bir motivasyon aracıdır.

        Çocuğun kendine güveninin sağlanması da ders çalışmasını sağlamak açısından önemlidir. “Yapamıyorum anlamıyorum” diye düşünen bir çocuğun doğal olarak derse ilgisi azalır ve okuldan soğur. Bu aşamada ailenin doğru, aşırıya kaçmayan ilgisi ve desteği çok önemlidir.

       Çocuğun derse olan ilgisi okul sevgisiyle doğru orantılıdır. Eğer çocuk okulda arkadaşları ve öğretmenleriyle iyi anlaşamıyorsa bu durum çocuğu okuldan ve bu bağlamda derslerinden soğutur. Çocuğun okula olan ilgisini arttırmak için sosyal aktiviteler önemli bir araçtır. Çocuğunuzun okulda spor takımında olması ya da müzikle ilgilenmesi doğal olarak onun okul içinde sosyalleşmesini ve okula olan ilgisini arttırır. Bu durum da çocuğun okulu sevmesini sağlar.

        Ders programı oluşturmakta ders çalışmayan çocuk için önemli ve gerekli bir süreçtir. Bu konuda ailenin veya öğretmenin desteği alınarak çocuğa uygun ( dikkat süresine, okul dışındaki boş vakitlerine) bir ders programı oluşturulabilir. Bu şekilde planlı ve düzenli çalışabileceğini ve anne baba olarak ona güvendiğinizi göstermeniz çok önemlidir.


Yorumlar