Çocuklarımızla kaliteli zaman geçirmeliyiz


29 Ocak 2009

13044


Kuralları çocuklarınızın yaşına uygun belirleyin
Çocuklarımızın bağımsız bir kişilik olduklarını kabul etmeliyiz
Çocuklarımızla kaliteli zaman geçirmeliyiz
 
Anket çalışmaları ve basın açıklamalarıyla gündem yaratan, “Sağlıklı Bir Cinsellik ve Mutlu Bir Evlilik İçin” sloganıyla halkımıza yol göstermeye çalışan Cinsel sağlık Enstitüsü Derneği – CİSED; ailelerin çoğunun çocuklarıyla iyi ve kaliteli iletişim kuramadığını açıkladı. 
 
Kuralları çocuklarınızın yaşına uygun belirleyin
“Çocuklarınıza seçme şansı tanıyın. Hatalarını telafi etmelerine fırsat tanıyın” diyen CİSED Başkanı Uzman Psikolojik Danışman Dr. Cem Keçe; bilinçsiz anne babanın kuralları çocuklarının yaşlarına uygun belirleyemediğini ve onlara çok iyi açıklamadığını, böylece çocuklarına iyilik yapmak isterken, farkında olmadan da olsa onlara kötülük yapabildiklerini söyledi. Dr.Keçe; ailelerin çocuklarını dinlemeleri, onların duygularını anlamaları ve onlarla iyi bir iletişim kurmaları önerilerinde bulundu ve bu şekilde kuralları öğretebileceklerini savundu. Dr.Keçe; bunun yanı sıra ailelerin çocuğunu dinlemeyerek onların ömür boyu hissedecekleri, sevgisizlik, güvensizlik ve değersizlik duyguları yaşamalarına neden olabildiklerini vurguladı. “Çocuklarınızın davranışlarının sonucunu yaşamalarına izin verin. Yaşayarak öğrendikleri şeyleri asla unutmazlar”  diyen Dr.Keçe; “yapma” demek yerine, beklediğiniz olumlu davranışı belirtin dedi.
 
Çocuklarımızın bağımsız bir kişilik olduklarını kabul etmeliyiz
Çocuklarının çabalarını görmezlikten gelerek, gizli ceza verme anlayışının da sakıncalarına dikkati çeken CİSED Başkanı Uzman Psikolojik Danışman Dr. Cem Keçe; şunları kaydetti: “Bebeklikten itibaren çocuklarımızın bağımsız bir kişilik olduklarını kabul etmeliyiz ve kendilerine güvenlerinin gelişmesine önem vermeliyiz. Bu bağlamda çocuklarımıza huzurlu ve sakin bir ortam sunmalıyız.”
 
Çocuklarımızla kaliteli zaman geçirmeliyiz
Evlat sahibi olunmasının yeterli olmadığını, “iyi anne baba” olunması gerektiğini ifade eden CİSED Başkanı Uzman Psikolojik Danışman Dr. Cem Keçe; “Anne ve babalar çocuklarının başarılı ve iyi bir insan olmasını isterler. Ama sadece istemek yetmez. Aileler neyi nasıl yapacaklarını uzmanların görüşlerini dikkate alarak uygulaması gerekir. Eğer anne babalar ileride çocuklarında ruhsal ve cinsel sorunlar çıkmasını istemiyorlarsa; çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmeli ve birlikte keyifli dakikalar yaşamalıdır. En önemlisi de, çocuklarımızdan beklediğimiz ve yapmalarını istediğimiz davranış ve tutumlar konusunda anne ve babalar iyi birer model olmalıdır. Bu nedenle anne baba olmak aslında büyük bir sorumluluk ve aynı zamanda büyük bir fırsattır. Çünkü cinsel kimliğin temeli, kişinin başta anne olmak üzere ilk bakım sağlayıcılarıyla ilişkisi ve onlara bağlanmasıyla oluşan ilk gelişmelerde yatar. İlk yıllardaki bağlanma kalitesi; sevme, dokunma, verme, alma ve bağlanma becerimizi şekillendirir. Bağlanma kalitesi ve duygulanım ilerideki mahrem cinsel ilişkileri kurar.” dedi.

Yorumlar