Tatilimizi Nasıl Değerlendirmeliyiz?


30 Aralık 2015

1141


 Ve bir sene daha geçti. Öğrencilerin, velilerin, mezun olanların ve yeni bir döneme başlayacakların önlerinde upuzun bir tatil var.  Peki ne yapmalıyız, tatili nasıl geçirmeli, neler yaparak değerlendirmeliyiz? Sanırım bir çoğumuzun aklında aynı soru var. Kimilerimiz daha sınav puanlarını hesaplıyor. Artık bunlarla vakit geçirmemeliyiz. Geride kalan bir senenin muhakemesinin ardından, önümüzdeki zamana bakmalıyız.

Neler yapabiliriz?

Birçok alternatif var tabiki ama önemli olan istenilen etkinliklerin yapılması. İsteyerek ve hevesle yaptığımız etkinlikler stresimizi attırabilir.Artık kendimize zaman ayırma vakti.
Tatil yapmak boş vakit geçirmek anlamına gelmez, günlerimizi en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Herşeyden önce dinlenmek için zaman ayırmalı daha sonra çeşitli etkinliklere yönlenmeliyiz. Nelerden hoşlandığımızı en çok kendimize vakit ayırdığımız zamanlarda öğreniriz. Bu nedenle yapabileceğimiz şeyleri keşfetmek açısından tatil çok iyi bir fırsat.

Birçok spor dalı, çeşitli sanat dalları ; enstrüman ya da resim ile ilgilenmek yapabileceklerimiz arasında. Bunun yanında çeşitli kuruluşlarda gönüllü olarak görevler alabiliriz. Ailemizle vakit geçirebileceğimiz  programlar yapabiliriz. Yaşadığımız şehrin görmediğimiz müzelerini , tarihi mekanlarını gezebiliriz, bir bakıma tarihimizi öğrenebiliriz. Çeşitli fotoğraflar çekip arşivimizi güzelleştirebiliriz. Maddi-manevi bizi ve ailemizi yormayacak olan her türlü etkinlik için sadece adım atmamız yeterli. Tabiki bunların yanında derslerle ilgili kayıplarda önemli .Kayıplar az az çalışılarak giderilebilir. Haftada bir ya da iki gün düzenli çalışmak kayıpların giderilmesi açısından uygundur. Bunu ailemize kabul ettirmek ilk aşamada kolay olmayabilir ancak ailelerimize ifade etmemiz gereken önümüzde uzun bir zaman olduğu ve bu zamanın değerlendirilmesi konusunda onların desteğinin önemidir. Bizim beklentilerimiz, ailemizin beklentileri, tatil planları karşılıklı iletişim kurularak ortak noktalar bulunulabilecek konulardır. Tatilin en önemli noktalarından biri konuşmak için ayrılabilecek zaman diliminin fazlalığıdır. Bu nedenle herşeyin başının doğru iletişim olduğunu unutmayalım ki birbirimize nitelikli zaman ayırabilelim.


Yorumlar