Hipnozda Olduğunuzun Farkında Mısınız?


21 Nisan 2009

2870


HİPNOZDA OLDUĞUNUZUN FARKINDA MISINIZ?

Hipnoz;çevresel ve düşüncesel diğer uyaranlardan kısa bir süreliğine uzaklaşarak telkin alabilme düzeyine erişmektir.dısarıdan alınan verilerin,içsel verileriniz tarafından degerlendirilip;yeni bir farkındalık oluşturma halidir. Alternatif bir tedavi yöntemi değildir. Aslında insanlar hayatlarında sürekli hipnoz halindedir. Hipnoz hayatımızın her anındadır. çünkü HİPNOZ;İLETİŞİM,ETKİLEŞİM ve DEGİŞİMDİR. Günlük yaşamınızı düşünün hiç televizyon izlerken veya bir filmi izlerken eve giren annenizi veya herhangi birini fark etmediğiniz olmadı mı?hayatımızda buna benzer bir çok örnek vardır. ancak bizler bu hipnoz halinin(odaklanma) farkında değiliz.sıkıntı ,stres,endişe ve kaygılarımız bizim gerçek hayatı,mutluluğu görmemizi engellemektedir.gözlerimizi bu tür olumsuz duygularla kapatıp,bizi sürekli olarak mutsuz hale getiren bir “olumsuz hipnoz” halindeyiz. hiç kendinize şu şekilde seslendiniz mi? ‘’Hayatımdan nefret ediyorum, hiçbir şey yolunda gitmiyor, neye elimi atsam kuruyor, benim yüzüm hiç gülmeyecek, tüm kötü olaylar üst üste gelmek zorunda mı, ben belayı üzerime çekiyorum.’’ Bunlar her insanın az da olsa her zaman kurduğu cümlelerdir. tüm bu düşünceler de bir hipnoz,bir odaklanma halidir. Kötü olayların sonucunda bilincimiz bir uyarı vermeye başlar bu uyarıları fark etmeden içinden çıkamayacağımız bir hipnozun içine; Hayatın olumsuzluklar yumağına dönüşmesine izinverir. hipnoz ile bu olumsuzlukları ortadan kaldırarak uykudan uyanılabilir ,uyanmak için uyumanız gerekir.uyur gezer olarak hayata devam edemezsiniz.olumsuz hipnoz durumumuzu “olumlu hipnoza” dönüştürebiliriz.çevremizdeki asıl güzellikleri görebilir yada kendimizde var olan yeteneğin,becerinin,potansiyelin farkına varabiliriz.böylece hem kendi hayatımızı hem de sevdiğimiz insanların hayatını daha güzel hale getirebiliriz.

Hipnozun olumsuz etkileri var mıdır? Bu oldukça sık sorulan bir sorudur. Bir çok insan hipnozun zararlı olabileceği doğrultusunda yanlış bir  ön yargıya sahip olabiliyor.bu önyargıların sebebi hipnoz hakkında çevremizden edindiğimiz yanlış bilgilerdir. bunlardan biri hipnoz esnasında şuur kaybı yaşama korkusudur. Ancak hipnoz sırasında şuur kaybı olmaz aksine olan biten her şeyin farkında olabilirsiniz. Bir başka korku ise hipnozdan uyanamama korkusudur şimdiye kadar böyle bir durumla karşılaşılmamıştır. Hipnoz olan insanlar kolaylıkla kendilerine gelebilmektedirler. Hipnoz uygulamasının yan etkilerinin olup olmadığı ilerde bir sorunla karşılaşılıp karşılaşılmayacağı da akla takılan sorulardan biridir. Ancak hipnoz uygulamasının herhangi bir yan etkisi bulunmamakta ileriye dönük olarak da rahatlama ve farkındalık oluşturma dışında bir etki yaratmamaktadır.

Peki hipnoz nerelerde kullanılır ve ne işe yarar? Hipnoz migren ağrılarının azaltılmasında, ağrısız doğumda, anestezide kullanılır ve bu alanlardaki kullanımı daha çok bedenimizi rahatlatmak içindir. Korku ve fobilerden kurtulmak için de hipnoz kullanılır: uçak korkusu, yükseklik fobisi, karanlık korkusu, okul korkusu, gök gürültüsü korkusu, kan, örümcek, yılan, köpek fobileri… bunlardan kurtulmak için de başvurulabilecek etkili bir yöntemdir hipnoz. Ayrıca parmak emme tırnak yeme tik gibi davranış sorunlarının tedavisinde ve bunun yanı sıra kilo verme sigara bırakma gibi alışkanlıkları terk etmek için de kullanılır.

son zamanların en sık hipnoz kullanılan alanı öğrencilerin SBS ÖSS gibi sınavlara hazırlanırken yaşadıkları kaygı endişe aşırı stres gibi engelleyici unsurlardan kurtulmaları ve başarıya ulaşmalarıdır. Örgencilere verilen ders çalışma ,motıvasyon ve farkındalık çalışmaları ile hayallerin gerçekleşmesi çok daha kolay bir sekilde olmaktadır.BAŞARDIM  butun mesele bu…

Hayatın kendisi bir hipnoz halidir evet ancak uzmanların birincil görevi de hayatın olumsuz hipnozuna tutulmuş insanların olumlu hipnozla kendilerinin farkına varmalarını sağlamak ve yaşamlarının kalan zamanında zorluklarla nasıl baş edeceğini göstermektir.

Önemle üzerinde durulması gereken bir konuda; hipnoz  tedavisi yalnızca  uzman kişiler  tarafından uygulanmalıdır.Uzman olmayan, bu işin eğitimini almayan insanlar hipnoz yapmamakta daha çok show merkezli çalışmaktadırlar ve amaca dönük değillerdir. Oysa uzmanların uyguladığı hipnoz amaca yöneliktir ve bilinçaltına verilen uyarılardır. Amaç çözemediğimiz sorunlarımızı çözmek için ve başaramadığımız uğraşları başarabileceğimize dair verilen telkinlerdir . rahatlamamızı sağlar, kendimizi tanımamız için bir farkındalık yaratır.kendinizle yüzleşmek için önemli bir tedavi secenegidir.

Uygun ellerde ve ehil kişiler (doktor, psikolog, psikolojik danışman) tarafından yapılması ve bunun terapilerle desteklenmesi uygundur.

Bilinçli olarak çıktığımız bu yolculukta bizi huzursuzluk üzüntü sıkıntı hayal kırıklığı beklememekte; tam tersine daha umutlu ve kendimizi tanıdığımız ,olaylara farklı bakabildiğimiz,algıladıgımız bir hayat bekliyor…

Tüm sır içinizde… İçinizdeki sırları çözmek ise tahmin ettiğinizden çok daha kolay…

Yolunuz açık olsun … bir KELEBEK gibi

Dr Ali ALTINKAYA


Yorumlar