H1N1 (Domuz Gribi)


03 Kasım 2009

3422


H1N1 virüs ünün yaratmış olduğu insnalar üzerindeki etkiler.Artık herkes te olağan üstü bir kendine koruma , haddinden fazla tedbir ,gelin bu hastalığı tanıyalım ve gerekli tedbirleri aldıktan sonra bu korkunun yersiz olduğunu anlayarak üstesinden gelelim.  Domuz gribi, A (H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika ve ABD’de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır.
gizli korku yaratıldı. En yakın arkadaşlarından en yakın her gün beraber olduğu insanlardan kendi elinden olmayan bir şekilde uzak durma tedirginlik . Farkında olmadan gizli içine sokulmuş bir korku aldı başını gidiyor. 

Peki bulaşıcı mıdır? Evet,Domuz gribi A(H1N1) virüsü bulaşıcıdır ve insandan insana geçmektedir.

H1N1 diğer adı bilinen neden domuz gripi deniyor ? Domuz tan mı insana geçiyor sorununa cevapsa biraz karışık tam olarak açıklanmamına karşın tatmin olunacak kadar da olmasa biraz bahsedilmiş? Bu virüse “ domuz gribi” denmesinin sebebi, domuzlar arasında görülen grip virüslerine çok benzediğinin gösterilmiş olmasıdır. Bu yeni virüs insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımıdır.

belirtileri nelerdir ? Grip virüse o kadar benziyor ayırt etmek olanaksız ve artık hastanelerde özel olarak test yapılmıyor . sebebi ise çok pahalı olması deniyor?Hızlı veya zor nefes alma
Vücutta solgunluk ya da morarma
Beslenememe
Uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil
Huzursuzluk
Ateşle beraber döküntü görülmesi

Bu kadar korkunu yersiz olduğunu ve gerekli tedbirler alındıktan sonra içimizdeki korkulardan birazcıkta olsa uzaklaşmış oluruz. Her işin başında olan gibi sadece tedbiri elden bırakmamak ve gerekli önlemleri yeri getirmek.

Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncaklar vb) günlük temizlikte kullanılan deterjanlarla temizlenmesi yeterlidir. Günlük kullandığımız temizlik maddeleri dışında klor, hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi bazı kimyasal maddeler de etkilidir.
Hastalara ait çarşaf, çamaşır, havlu ve kap kacağın ayrı olarak yıkanmasına gerek yoktur. Ancak, bu eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır. Bu çarşaflar mümkün olduğunca elle temas edilmeden taşınmalı ve yıkanmalıdır. Hastanın çarşafları, çamaşırları değiştirildikten sonra eller mutlaka sabunlu suyla yıkanmalıdır. Hastaya ait kap kacak ya bulaşık makinesinde ya da elde deterjan kullanılarak yıkanmalıdır.

H1N1 virüsü halk arasında yaratmış olduğu korku yenilmesi zorda olsa sadece tedbir diyorum.


Yorumlar