Bebeklerde 2 Yaş SendromuBebeğimin İlk  "Özerklik" Talebi :) -Nam-ı Diğer 2  Yaş Sendromu

 

Kendi kendine yürümek istiyor,

Kendi kendine yemek yemek istiyor,

Herşeye hayır diyor,

Bizimle sık sık inatlaşıyor,

Ağlama ve öfke nöbetleri başladı,

Daha saldırgan davranıyor,

O uyumlu, sakin bebeğimizin yerinde şimdi inatlaşan, dediğim dedik, her söylediğinize karşı çıkan, adeta sabrınızın sınırlarını zorlayan  bir çocuk var…

Aslında bu davranışlara sevinmek mi lazım yoksa üzülmek mi ?:) Biz olaya iyi tarafından  bakalım ve mutlu olalım . Çünkü çocuğunuz artık büyüdü, çevreyi algılama kapasitesi arttı, zihinsel gelişimi hızla ilerliyor, çevreyi merak ediyor, araştırmak, keşfetmek  istiyor, kendi seçimlerini yapmak , kararlarını vermek istiyor, kendini bir birey olarak kabul ettirmek istiyor.  Literatürde “negativizm”  “erken ergenlik”, “terrible two”  olarak da isimlendirilen ve 18. Ay civarında başlayıp, 42-46. Aya kadar devam eden ,  2 yaş sendromu  döneminde bebeğimiz “özerklik” dönemine giriyor.Bu dönem  yaptıklarının etkisini  test ettiği, sınırları zorladığı bir  dönemidir.

Öncelikle bu dönemin tamamen normal  ve her çocuğun geçirdiği gelişim dönemlerinden biri olduğunu kabul etmek gerekir. Ayrıca bu dönemin kalıcı olup olmaması yine bizim elimizde. Peki bu dönemde çocuğumuza nasıl yaklaşmalıyız. İşte size birkaç öneri :

Seçme Şansı Verin: Ona isteklerinizi direkt olarak söylerseniz muhtemelen hayır cevabıyla ve dirençle karşılaşacaksınız .  Bunun yerine isteklerinizi ona alternatifli biçimde sunun, seçenekleri siz belirleyin ama seçim ona kalsın J . Örneğin, “Boyama yapmak ister misin?” yerine , “kırmızıyla mı maviyle mi boyayalım ?” dediğinizde direnç riskinin daha düşük olduğunu göreceksiniz J

 

Ona ait bir alan sunun : Evin diğer kısımlarında eşyaları kurcalamasına ve karıştırmasına izin vermiyorsunuz belki,  bu onu daha da öfkeli bir hale getirecektir.  Çocuğumuza “hayır” derken ona alternatiflerde sunmalıyız,  yoksa kendini ifade etme çabaları engellenen çocuk,  kendini tamamen bir kıskacın içinde hissedecektir. Eğer imkanınız varsa dilediğince karıştırması, kurcalaması ve incelemesi için ona bir alan sunun, örneğin odasında bir köşe olabilir. Böylelikle “salondaki çekmeceleri karıştırmanı istemiyorum ama kendi odandaki çekmecelere bakabilirsin”  diyerek ona bir alternatif sunmuş olabileceksiniz.

 

Tutarlılık, tutarlılık, tutarlılık :

Çocuğuma hep yeşil ışık yaktım, büyüyüp de kırmızı ışıkla ilk karşılaştığında artık çok geçti ! (Dr. John Zanicchi)

İsteklerini ağlayarak elde etmesine  izin vermeyin. En azından ağladığı sırada isteğini yerine getirmeyin, bunun için susmasını bekleyin ya da dikkatini başka bir yere yönlendirerek onu sakinleştirin.  Ancak bunu tutarlı ve kararlı bir biçimde yapmanız çok önemli. Yani önce “hayır” deyip sonradan yine “evet”e dönüyorsanız bu durumda çocuğumuzun şiddetlenmiş olumsuz davranışını pekiştirmiş oluyorsunuz.  Tutarlılık sadece sizinle sınırlı kalmamalı, aynı şekilde babası ve evdeki diğer kişilerde sizinle tutarlı şekilde davranmalı , yani sizin hayır dediğiniz bir şeye eğer babası ya da bir başkası (bakıcı,anneanne,babanne vs..) evet diyorsa bu durumda sıkıntı yaşamaya devam edersiniz.

 

Sabır , sabır , sabır :) :  Bu dönemde göstereceğiniz sabır , uzun vadede sizin ve bebeğinizin hayatını kolaylaştıracak . Sabırsız davranıp ona her  istediğini verirsek  ileriki yaşlarında da bu durumu kullanabilecektir. Öte yandan sabırsız davranıp sözel ya da fiziksel şiddet göstermeniz durumunda çocuğunuz bunu model olarak alacak ve size karşı aynı şiddeti gösterecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 


Yorumlar