Öfkeyle Başaçıkma Yolları


26 Temmuz 2010

2117


Öfkeyle başa çıkabilmek için dört basamaklı bir yaklaşımdan söz edebiliriz.
 
1.Öfkenizi kabul edin
Öfkeyle başaçıkmanın ilk şartı öfkeli olduğunuzu kabul etmek ve bunu kendi kendinize itiraf etmektir. Kabul dilmeyen ve itiraf edilmeyen öfkenin dolaylı yollardan çıkacağını ve daha tehlikeli olacağını unutmayın. Şayet öfkeli olduğunuzu kabul etmezseniz öfkenizin gerçek sebebini bulmanız mümkün olmaz.
2.Öfkenin kaynağını bulun
Eğer öfkeli olduğunuzu kabul edip, kendinize itiraf ettiyseniz en önemli adımı attınız demektir. İkinci adım öfkenin nereden geldiğini bulmaktır.
3.Neden öfkeli olduğunuzu anlayın
Öfkeli olduğunuzu kabul edip kaynağını da bulduktan sonra, gerçekte sizi öfkelendirenin ne olduğunu anlamaya çalışın. Öfkenizin gerçek sebebini araştırıp bu sebebin gerçekçi olup olmadığını anlamaya çalışmaktır burada önemli olan.
 
Gizli duygular, istekler ve beklentiler gibi gerçekçi olmayan sebeplere dayanan öfkeyi hem kabul etmek, hem de bu tür bir öfkeyle başaçıkmak çok güçtür.
4.Öfkeyle gerçekçi bir biçimde mücadele edin
Eğer öfkeli olduğunuzu kabul ettiyseniz, öfkenizin kaynağını biliyorsanız ve sebebinin gerçekçi bir temele dayandığına karar verdiyseniz, o zaman öfkenizle gerçekçi bir biçimde mücadele etmeniz zor olmayacaktır.
 
Karşınızdaki insan ne kadar kışkırtıcı olursa olsun sükûnetinizi kaybetmeyin. Ne kadar haklı gibi gözükürse gözüksün (kendinizi savunma zorunluluğu hariç) şiddete başvurmayın.
 
Eğer bir saldırı veya silahlı tehdit karşısındaysanız, sükûnetinizi kaybetmeyin, sizden isteneni verin ve o kişiyi kızdırmaktan kaçının. Çünkü tehdit eden kişi (birçok sebepten ötürü) heyecanla ve düşmanca duygularla saldırganlığını arttırmaya fazlasıyla hazır olabilir.
 

Yorumlar