Evlilik ve Çatışma


07 Kasım 2014

1418


Sağlıklı ilişkilerde çatışma olur. Çatışma olmayan ailelerde muhtemelen kişiler birbirlerine olduğu gibi görünmekten kaçınıp, sosyal maskeler takarak etkileşimde bulunuyorlardır.

Aralarındaki çatışmayı birbirini kırmadan,incitmeden çözebilen çiftler sağlıklı bir ilişki kurabilirler. Sorunlu çiftlerin etkileşimde bulunurken yaptığı hatalar nelerdir diye bakacak olursak;genellikle birbirlerini suçlama ve eleştirme eğilimindedirler, birbirlerinin olumsuz yönlerine odaklanmakta ve ilişkide yaşadıkları olumsuzluklardan birbirlerini sorumlu tutmaktadırlar, kişiliği hedef alan olumsuz genellemeler yapmaktadırlar (bencilsin,sorumsuzsun vs), ilişkide küçük de olsa gerçekleşen olumlu değişiklikleri yok saymak ve işi yokuşa süren tavır takınmaktadırlar (şimdi çabalıyorsun ama artık çok geç!), aynı takımda olmayı beceremediklerinden kendini tamamen haklı karşı tarafı tamamn haksız görmek eğilimindedirler, anlamak yerine kendi çözümünü dayatma eğilimindedirler.

Mutlu çiftler de mutsuz çiftlerin yaşadığı pek çok sorunu yaşar. Mutlu çiftler sorun çıktığı zaman sorunla başa çıkabilme konusunda el ele verebilen,sorun çözme konusunda ortak strateji geliştirebilen kişilerdir. Çiftler birbirlerinin ne istedikleri ve neye ihtiyaç duydukları konusunda bilgili ve esnek olmalıdırlar. Esnek olmadığımızda diğerinin tercihlerini değersizleştirme yoluna gidebiliriz ki bu da çözümsüzlüğü getirir.

Çatışma sağlıklı bir süreçte nasıl ilerlere bakarsak: Her iki taraf da rahatsız olduğu duygu ve düşünceyi azaltmadan, abartmadan olduğu gibi ortaya koyar. Her iki tarafın da söz hakkı olduğu baştan kabul edilir ve amacın karşı tarafı ezmeden düşünceyi anlamak, anlatmak olduğu konusunda anlaşılır. Ortaya çıkan sorun konuşulurken eski birikimler ortaya dökülmez ve problem eski sorunlar perspektifinde ele alınmaz. Çatışma,bir çiftin diğerine ders vermeye kalktığı bir olaya dönüştürülmez. Etiketlemeden yargılamadan uzak,daha çok olayın kişide yarattığı duygu üzerinden ifade edildiği bir ortam yaratılır.(Sorumsuzsun,kötüsün gibi etiketler yerine,sen böyle yaptığında üzülüyorum ve yardımına ihtiyacım var gibi). Çatışma yaratan olayı konuşurken konunun özünden  uzaklaşmadan,ayrıntıda boğulmadan konuşulur. Belirli bir sürede ancak bir konu ele alınır ve söz kesilmeden iyi bir dinleyici olmaya çalışılır.

Sonuç olarak,büyük bir aşkla evlenmiş olsak da,aşkın olgunlaşmış bir sevgiye dönüşmesi duygulardan fazlasını gerektirir. Uzlaşma becerileri de bunlardan bir tanesidir. Çatışmaları normal kabul edip,nasıl davranılacağını öğrenmek çiftlerin geliştirmesi gereken bir tutumdur.


Yorumlar