Akıl - Ruh Sağlığı


26 Mayıs 2009

3367


KATARAKT başka bir deyişle AKSU ve nihayetinde ne sebeple olursa olsun KÖRLÜK!

Doğuştan bizim olan gözlerimiz gerek kötü kullanım ve gerekse yaşa bağlı miyadının dolması sebebi ile gün gelir Katarakt belasının muzdaribi olur.

Görme kalitesinin düşmesi,gözün perdelenmesi doğru okunmaz,tedavi yapılmazsa kesin körlük kaçınılmazdır.

Gözün perde inen,özelliğini yitiren mercek kısmı teknoloji ürünü mercekle değiştirilerek bu dertten kurtulunur.

Mikrobik tesirlere muhatap olma,darbe alma,hastalanıp gerekli müdehale ile şifa bulamama gibi çoğaltıla bilecek sebeplerle kör olma da ayrı bir sağlık sorunu yaratır.

Her sebep için önleyici tedbirlerin alınması gerekir.

Alınan tüm önleyici tedbirlere rağmen göz sağlığında bozulma varsa FARKINA varıp tedavi için girişimde bulunulması gözü kurtarır.

Doğuştan bizde olan iç gözümüz,kafa tasımızda taşıdığımız gözün aksine çok kullanılmaktan veya yaşlılıktan perde inerek bizi kör bırakmaz.

Ne kadar çok onunla hayat görülür,okunursa o derece gelişir,görme özelliği sınırları aşar,bizi şaşırtır.

Bedenimizin dışındaki gözümüz gibi iç gözümüzün(iç görümüzün)önleyici tedbirlerle korunması gerekir.

Kaygıdan,telaştan,öz güvensizlikten,küfürden,öfkeden,kıskançlıktan,fitneden,fesattan kısacası psikolojik rahatsızlık belirtilerinden koruyacak vitaminle(Sevgi-hoş görü-tölarans-pozitif düşünce ve yaşam-öz güven-Mutlu olmayı hakketme duygusu-teşekkür ve sadakat-inanç-irade-disiplin-soğuk kanlılık gibi )yeteri derecede beslenirse,mikroplu-tozlu topraklı(negatif enerji sahibi kişiler-şer ve kötülük odakları gibi) ortamlardan uzak durulursa İÇ GÖRÜMÜZ ün bizim çıkarımız için saat gibi çalışmasını sağlarız.

Buna rağmen ortamın tesiri ile,şartların gereği olarak görme,hissetme,duyumlama azalması yaşanırsa! bedende bulunan göz gibi,gerekli mikrop kırıcılar ve tedavi amaçlı yardımlarla sağlığına kavuşması için gerekli müdehale yapıldığında,kaldığı yerden daha büyük bir şevkle bize yardıma hazırdır.

Bu sağlıklı kalma koşullarının tüm işaretlerine,yardım çığlıklarına rağmen fark etmez,aymaz,üzerimize düşeni yerine getirmezsek körlüğün en elem vericisi ile burun buruna kalırız.

İşte o zaman beden gözümüz kör olduğunda nasıl bir başka insanın rehberliğine sırtımızı dayamak zorundaysak,yaşamımızı devam ettirmek için akıl yürütmek,mantık yürütmek,KARAR VERMEK,içimizdeki acıyı hafifletmek,tereddütten korunmak kısacası var olmak için başkalarına ESİR olur,onların istediği gibi HİSSEDER,onların istediği ve çıkarları doğrultusunda davranır ve acımızı katmerleriz.

Ebeveynler tahakkümü nün azaldığı, yaşamda asli oyuncu olarak yer almamıza fırsat oluştuğunda, o güne kadar zararlı ebeveyn ve yakın çevre öğretisi/rehberliği-müdehalesi ile mikrop kapan İÇ GÖZÜMÜZÜ ün(İd-eğo-süper eğo birlikteliğinin,uyumunun,amaca uygun doğru proğramlanmasının)temizliği ve tedavisi için gerekli kapılar çalınmaz,gerekli yardımlar alınmaz,bakım ile önleyici tedbir kuralları iyi hıfzedilip uygulanmazsa;

Körlük ne kelime zombilik (yaşayan ölülük) kaçınılmazdır.

Sezgiler,hisler,içe doğmalar,ayıplar-günahlar,doğrular-yanlışlar,iyiler-kötüler öğretilen öğeler olarak eyreti elbise gibi bizi içine almaya çalışıyorsa bunda bir yanlış olduğunu, yaşam hakkını kısıtlayan-küçük gelen bu elbisenin günün birinde bir yerinden yırtılacağını-patlayacağını- edep yerlerini dışarda bırakacağını fark etmek için ne beklenir?

Kör olmaktan korunacak bir şeyler yapmak gerekmezmi?

Hadi alıştırılmış olduğunuz bahanelerin,yalanların arkasına saklanmayı bırakın.

Kendi terazinize çıkın.

Açlık grevine son vermek için RUHUNUZUN ne kadar zayıfladığını görün ve onu beslemeye başlayın.

Psikiyatri,psikoloj i uzmanlarını,terapistleri,kişisel gelişim ve psikolojik danışmanlıkta ehil rehberleri ÖCÜ gösteren HİPNOZDAN kurtulun.

Onlar sizin dostunuz,tamirciniz,antibiyotiğiniz,takviye vitamininiz,ruhunuzun dibini çapalayıp havalandıracak olan,ruhunuzu zararlı haşerat-böcek istilasından temizleyecek,koruyacak olan Bahçivanlarınız.

Delilik,delirmek çok nadir insana birden bire musallat olur.

Yukarıdaki kapıları çalmaz,hakkınız olan yardımı almazsanız işte o zaman delirmekten korkun.

O kapıları çaldığınız için size deli denmesinden çekinmek,sizi sağlıklı kılmayacak aksina almadığınız yardımın yoksunluğu ile o pek korktuğunuz sona hızla yuvarlanacaksınız.

O uzmanlar yaşam sanatının usta tamirci ve rehberleridir.

Yanlışları düzeltip,eksikleri giderip estetik ve sağlıklı yaşam için gerekli olan çabayı ve istikameti gösteren,yönlendiren bu yardım merkezleri nasıl olurda olumsuz tanımların kucağına itilerek senin yaşamından dışlanır?

Kendin için,yakın çevren için olan yada olacak olan çocukların için bir İYİLİK yap.

Dayatılan,mecbur edilen değil gerçekten huzuru bulacağın,kaygıdan uzak,endişesiz,KORKUSUZ,güven içinde yaşayacağın bir hayatı hakketmek hedefiyle öğren,FARKINA VAR,farkında ol ve kendini geliştir,olumlu-pozitif yönde kendini değiştir.

Ülkemiz insanlarının yüzde doksanından fazlasının inandığı söylenen kuran bile OKU ile başlıyor.

LÜTFEN OKUYUN!

Bilgi sahibi olmak için,bilgisiz fikir sahibi olmaktan kurtulmak için,mutat rutini yaşamamak için,kendinizi tanımak,kullanım kılavuzunuzu elde etmek için okuyun.

Okuyun ve dünyayı tanıyın,yeniliklerin,icatların farkına varın,Kendinizi tanımanın/okumanın ayrıcalığına ve mükemmelliğine sahip olun.


Yorumlar