Hipnoz Nedir?


25 Ocak 2009

2699


Hipnoz, bir kişide “farkındalık durumu” yaratarak bilinçaltı düşüncelerine erişmeye çalışan bir tekniktir. Hipnoterapi ise hipnoz sırasında kişiye yapılan tedavi yöntemine verilen isimdir.

Pek çok kişi tarafından gizemli ve ürkütücü gibi görülse de hipnoterapi asla korkulacak esrarengiz bir tedavi yöntemi değildir. Bir sihir, bir büyü veya bir uyku hali de asla değildir. Bir tedavi edici metodudur ve aynı zamanda pek çok terapi yöntemine ek olarak uygulanan kolaylaştırıcı-hızlandırıcı bir yöntemdir.

Bir tarife göre de hipnoz, “bir içe bakış, bir farkındalık ve bilinçaltını isteğe bağlı şekilde yönlendirme hali” dir. İçsel bir emilme, yoğunlaşma ve dikkatin odaklanmış halidir. Amacı ise bilinç altını bizleri yöneten bilincin frenlerinden kurtarmaktır.

Bilinçli hipnoz ile bilinç tam olarak açıkken kişilerin bilinçaltındaki bir takım problemlerin ortaya çıkarılmasıyla bir “farkındalık durumu” yaratılabilmekte ve kişiye verilen bazı telkinlerle hayata geçirilebilecek olumlu etkiler oluşturulabilmektedir.

Hipnoterapi ise hipnoz ile yapılan tedavileri tanımlamaktadır. Dünyada hipnoterapiyi en sık psikologlar, diş hekimleri ve üçüncü sırada (%25 sıklıkla) jinekologlar uygulamaktadır.

Kadın hastalıklarının pek çoğunda psikolojik nedenler rol aldığı için hipnoterapiyle ilaç veya ameliyatlara gerek kalmaksızın pek çok problem kolay bir şekilde çözüme kavuşabilmektedir.


Yorumlar