Kayıp ÇocuklarBir süredir medyadan kaybolan çocukları takip ediyoruz. Kaybolan çocukların yaş aralığı 3 ila 9 olarak değişiyor. Peki bu çocuklar neredeler? Bu kadar süre neden bulunamadılar? Yaş aralığı neden bu kadar küçük? Birçok olası neden üzerinde konuşuluyor. Olabilecek durumlar; çocukların kandırılması, çeşitli olaylara alet edilmesi, organ mafyası, çocuğu olmayan ailelere satılması, dilendirilmeleri ve bunun gibi diğer nedenler olarak sıralanıyor. Bir diğer olası sebep, çocukların kendi başlarına dolaşmaları, bakkal vs tarzı yerlere gitmeleri ve bu şekilde kaybolmaları daha sonrasında çukur, deniz gibi yerlerde cesetlerinin bulunması. Tabi ki bu olasılık diğerlerine oranla çok daha düşük bir ihtimal. Bu olaylar toplumda büyük bir yankı uyandırdı. Hem çocuklar hem de aileler hem kaygı hem de panik içindeler. Aileler çocuklarını hiç bir yere göndermek istemiyorlar dolayısıyla çocuklar da dışarı çıkmaya, bakkala gitmeye, oyun oynamaya korkuyorlar. Bu durum hem aileler için hem de çocukları için çok kötü ve yıpratıcı bir durum. Ancak hem çocukların hem de ailelerin korunmak için alabilecekleri önlemler bulunmakta.

Çevremizdeki bu olaylar karşısında nasıl davranmamız gerekiyor?
Öncelikle çocuklar için, ev yakınlarında oynanmalı, anne babadan habersiz bir yere gidilmemelidir. Klasik bir deyişle, yabancı olan kişilerle herhangi bir yere gitmemeli ve onlardan bir şeyler almamalıdırlar.

Ailelerde, çocuklarına karşı çok kontrollü davrandıklarını belli etmeden onların nerede olduğundan ve ne yaptıklarından haberdar olmalıdırlar. Her zaman tedbirli olmalıdırlar. Aileler çocuklarının arkadaşlarıyla gezmeye gittiğini düşünerek saatlerce çocuklarını aramamaktadırlar, bu tür kayıp durumlarında çocukların eve dönmesi beklenmeden en yakın güvenlik birimlerine ulaşılmalıdır. Mümkün olduğu takdirde çocukların ceplerinde herhangi bir durum karşısında nerede olduğunun tespit edilmesi için bir cep telefonu bulunmalıdır.

Tüm önlemlerimizin yanında güvenlik güçlerinin de dikkatli olması gerekiyor. Sokakta yalnız başına görülen çocuklar hemen gözlem altına alınmalı ve ailelerle iletişim kurulmalıdır.


Sevgilerimle… 


Yorumlar