Kadının Baş Belası... "Cinsel Şiddet"


17 Aralık 2009

3090


Şiddetin her çeşidinin yaşandığı, gazetelere, dergilere, televizyonlara konu olduğu günümüzde, adından asla bahsedilmeyen, kadınların dile getirmeyi aklından bile geçirmediği cinsel şiddetin, pek çok kadının yatak odasında var olduğunu biliyor muydunuz?
Şiddet deyince akla ilk gelen fiziksel şiddet oluyor. Aile içi şiddet denildiği zaman, kadının yediği dayak düşünülüyor. Oysa ki şiddet sadece fiziksel örselenme değil, sözel şiddet, ekonomik şiddet ve cinsel şiddet kadının ruh sağlığını oldukça olumsuz etkiliyor. Ancak ne yazık ki, kadınlarımızın çoğu sözel, ekonomik ya da cinsel şiddete maruz kaldıklarıyla yüzleşmek bile istemiyorlar.
Sözel Şiddet Kendisini Zor Hissettiriyor…
Her evlilikte ve ilişkide tartışmalar olur ancak bu tartışmalar hakaret boyutuna vardığı zaman, bu noktada sözel şiddet başlıyor. Önceleri küçük tartışmalarla başlayan anlaşmazlıklar, zaman içinde kavgalara dönüşürken, erkeğin eşini ya da sevgilisini aşağılaması, hakaret ve küfür etmesi sözel şiddetin başlangıcını oluşturuyor. Başlangıçta kadın şiddete maruz kaldığını düşünmezken, ilişkinin içinde pasif ve ürkek bir konuma geliyor. Birden bire çığrından çıkan ve küfürler yağdıran eşini daha da öfkelendirmemek için susmayı seçiyor.
Ekonomik Şiddeti Yaşayan Kadın Sayımız Az Değil…
Evliliklerde erkeğin eşine para vermemesi, kadına bu anlamda baskı uygulaması, kadını parayla cezalandırması da, toplumumuzda sık yaşanıyor. Psikoterapi seanslarında zaman zaman hayretle karşıladığım vakalar vardır. Kadın meslek sahibi, çalışıyor, para kazanıyor ancak tüm maaşını eşine veriyor ve eşi ona beş kuruş bile vermiyor, kadın kocasından “korkarak” harçlık istiyor. Zamanla özgüveni azalan kadın, depresyonla boğuşmaya başlıyor.
Cinsel Şiddet Saklanıyor…
Dışarıdan bakıldığında sorunsuz gibi görünen evliliklerin ve ilişkilerin çoğunda, cinsel şiddete rastlamak mümkün. Erkek, eşi istemese de zorla cinsel ilişkiye giriyor, bunun adına tecavüz de diyebiliriz. Ya da genç kızlar, erkek arkadaşlarının cinsel şiddetlerine maruz kalıyorlar. Erkek, eşine cinsel şiddette bulunduğunu asla kabul etmiyor. “Onu çok arzuluyordum, karım değil mi?Beni istemedi,geceliğini yırtıvermişim…”
Kadınlar, yatak odalarındaki cinsel şiddeti saklıyorlar, eşlerini kaybetmemek adına seslerini çıkarmıyorlar.
Oysa ki, sağlıklı bir ilişkide ne fiziksel, ne sözel, ne ekonomik ne de cinsel şiddet olur. Eğer eşinizde ya da erkek arkadaşınızda, bu davranış bozuklukları varsa, ses çıkarmamayı değil, çözüm üretmeyi seçmelisiniz. Çünkü erkekler kadar, siz kadınlar da değerlisiniz. Bu toplumda her ne kadar tam tersi öğretilmişse de!


Yorumlar