Eğitim ve Öğrenmede Hipnoz


23 Ekim 2009

3349


Son yıllarda eğitim ve öğrenmede hipnozun kullanılması yaygınlaşmaktadır. Sınav stresinin yenmek, ders çalışma alışkanlığı kazandırmak,hafızayı güçlendirmek,motivasyonu ve konsantrasyonu arttırmak,dikkat dağınıklığını gidermek, öz güveni arttırmak, bilinçaltındaki ben yapamam,başarılı olamam gibi başarıyı engelleyen düşünce kalıplarını değiştirmek için hipnozdan yararlanılmaktadır. Pek çok kişi, sınavlarda,bilgilerine başvurulmak istenildiğinde gerilim içine girerler. Yaşadıkları gerilim ve stres, bildiklerini hatırlamalarını ve rahat ifade etmelerini güçleştirir. Kişiler hipnoz ile nasıl gevşeyeceklerini öğrenirler, daha iyi hatırlayacakları,rahat olacakları telkinleri ile daha başarılı olmaktadırlar.Çalıştığı halde sınavlarda bir türlü istediği başarıyı yakalayamayan öğrencilerde, öğrenmenin olduğu her alanda , sporda başarıyı arttırır.Çalışmanın ve öğrenmenin zevkli ve eğlenceli bir faaliyete dönüşmesini sağlar.

Hipnozla Sınavlara Hazırlık

Ülkemizde her yıl milyonlarca öğrenci sınavlara hazırlanıyor. Öğrencinin bütün hayatını etkileyen bir kaç saatlik bu sınava psikolojik yönden hazırlanması da çok önemli. Bazı öğrenciler sınavda aşırı stres ve heyecan duyarlar,panik havasına bile girenler vardır,bazıları sınavdan hemen önce tüm bildiklerini unuttuklarını düşünürler.Bazıları da sınavdan önceki aylarda ders çalışmaya motive olamazlar,ders çalışma istekleri yoktur. Sınav heyecanı aslında gerekli bir duygudur. Ancak bu aşırı şekilde olursa ve öğrenciyi panik havasına itecek boyutlara ulaşırsa ortaya çıkan durum; motivasyon güçlüğüne, konsantrasyon bozukluğuna ve sonuçta başarısızlığa neden olur.

Hipnoz yoluyla öğrencinin bilinçaltına inilerek sınava dair tüm korku, kaygı ve stresi ortadan kaldırılabilir, öğrendiklerini daha kolay hatırlaması sağlanabilir. Yapılan araştırmalar beynin en iyi rahatlamış haldeyken yani alfa dalgaları yayarken öğrendiğini,öğrendikleri hatırladığını göstermektedir.Hipnoz ,beyni bu alfa dalga formuna getiren en etkili araçtır.Ayrıca sınavdan 3-5 ay önce hipnoz seanslarına başlanabilirse,düzenli çalışma alışkanlığı kazandırılabilir,motivasyonları arttırılabilir.Hipnoz yoluyla öğrenme kapasitemizi katlayarak artırabiliriz.Ayrıca sınavlara hazırlanma sürecinde oluşabilecek yorgunluk,bıkkınlık,bezginlik gibi olumsuz duygular da tamamen ortadan kaldırılabilir.

Başarısız olunan derslere karşı öğrencinin bilinçaltındaki “ben başarılı olamam,yapamam” düşüncesi hipnoz yardımıyla ortadan kaldırılarak korku duyulan derslere karşı ilgi arttırılabilir.Ders çalışmaktan sıkılan, ders çalışmayı sürdüremeyen,ders çalışırken hayallere dalan, okuduğu sayfayı başa dönerek defalarca okuma ihtiyacı hisseden, çalışmak için kendini zorlayan öğrenciler, hipnozla ders çalışırken hayatlarının en keyifli işini yapıyormuş gibi kendilerini iyi hissederler ve daha başarılı olurlar.Ayrıca hipnozla öğrencilerin hafızaları da güçlendiğinden başarıları artar.


Yorumlar