Vajinismus Nedir?


22 Aralık 2015

1415


Kadının tüm isteğine rağmen vajinanın etrafında bulunan kasların istemsizce kasılması sonucunda oluşan ve cinsel birlikteliğin gerçekleşemediği duruma vajinismus denir.

The Merck Manuel'e göre vajinismusun tanımı şu şekildedir: "Kadınlarda, penisin vajinaya girmesini önlemek konusunda mevcut bilinçdışı bir istek sonucu vajina aşağı bölümündeki kasların adeta bir şartlı refleks gibi kasılması sonucu meydana gelen vajina spazmıdır."  

Cinsel birlikteliğe dair korku ve endişeler yüzünden oluşan ve kısaca vajinanın kasılması anlamına gelen vajinismus, beyinde başlayıp vajinada devam eden bir çeşit şartlı refleks gibi  cinsel birliktelikten savunma(korunma) durumudur.

DÜŞÜNCELERİNİZ DAVRANIŞLARINIZA YANSIR...

İbn-i Sina der ki; "Ruhsal bir hayal gücü mevcuttur. Bunun emirlerine vücut her zaman uymak zorundadır. Bu güç bir hastayı iyileştirebildiği gibi sağlıklı birini de hasta edebilir." 

Vajinanın penisi içine alamayacağı kadar dar olduğunu düşünen kadın, 'cinsel birleşme esnasında zarar göreceğim.' Canım çok yanacak ve acı çekeceğim.' 'Kızlık zarım yırtılacak, patlayacak veya çok kanayacak.' Vb gibi düşünceler yüzünden cinsel birleşmeden korku ve endişe duymaya başlar. Tüm bu yanlış ve gerçek olmayan düşünceler sonucunda bilinci açık olsa da kadın kontrolünü yitirir, beyin, bilinçdışı olarak emri altında bulunan vajinaya "kasıl" komutu verir ve vajina kasılmaya başlar böylece cinsel ilişki engellenmiş olur.

Bu korkular ve endişeler var olduğu sürece her denemede cinsel birliktelik gerçekleşemez.

İlerleyen süreçte duygulara etki etmeye başlayan bu düşünceler kadının ruhunda büyük korkulara sebep olur. Korku, kaygı, endişe, suçluluk, günahkarlık gibi duygular kadının bedenine etki etmeye başlar, kadında panik atak benzeri bir panik durumu oluşur. Bu panik durumu kontrol edemeyen kadının nefesi hızlanır, tüm vücudu kasılır. İlişki esnasında kadın eşini itebilir, bacaklarını sımsıkı kapatabilir, eşini istemsizce üstünden atabilir ve ağlayabilir. 

Sonuç itibari ile çok istemesine rağmen bilinçdışı olarak gerçekleşen bir takım yanlış ve gerçek olmayan düşünce kalıpları yüzünden cinsel birliktelik gerçekleşmez ve her denemede aynı sonuç yaşanır.


Yorumlar